Loading...
Loading...

Historia – notki prasowe

Krótsza smycz dla Pudelka

18 luty 2016

Proces Cezarego Pazury przeciwko wydawcy serwisu plotkarskiego pudelek.pl wywołał spór proceduralny, który swój finał znalazł przed Sądem Najwyższym, gdzie znanego aktora reprezentował Mecenas Maciej Lach.

Dziennik

zobacz więcej

Komornik ściągnie pieniądze na wykonanie wyroku, gdy dłużnik się opóźnia

17 luty 2016

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego, dotyczącej czynności nakazanych przez sąd, z którymi dłużnik się opóźnia, poszkodowany może ściągnąć pieniądze przez komornika na wykonanie wyroku.

Sprawa Szpilmana potwierdza, że cytowanie nie zwalnia z odpowiedzialności

11 luty 2016

Za sprawą procesu rodziny Władysława Szpilmana przeciwko Agacie Tuszyńskiej doszło do wydania przez Sąd Najwyższy przełomowego orzeczenia, w który to stwierdził, iż autor książki jest odpowiedzialny także za cytaty w niej zawarte.

Gazeta Prawna

zobacz więcej

Cytaty o Szpilmanie do kontroli

11 luty 2016

Sensacyjny proces, w którym adwokacii Dawid Biernat i Maciej Lach reprezentowali rodzinę Władysława Szpilmana, w sporze z Agatą Tuszyńską- autorką książki uderzającej w dobre imię cenionego polskiego pianisty, poprzez umieszczenie w niej cytatów Wiery Gran, niepochlebnie wyrażającej się o Szpilmanie.

Rzeczpospolita

Proces o biografię Szpilmana do powtórki- zadecydował Sąd Najwyższy

11 luty 2016

Sąd Najwyższy przychylił się do zarzutów mec. Dawida Biernata i mec. Macieja Lacha  i zadecydował, że proces rodziny Szpilmana przeciwko autorce książki, będzie powtórzony.

Tuszyńska przegrała w SN z rodziną Szpilmana

11 luty 2016

Agata Tuszyńska- autorka książki „Oskarżona: Wiera Gran” przegrała proces mający swój finał w Sądzie Najwyższym, przed którym rodzinę Władysława Szpilmana reprezentowali adwokaci Dawid Biernat i Maciej Lach.

Wyborcza

zobacz więcej

SN: będzie ponowny proces o książkę ze Szpilmanem w tle

10 luty 2016

Sąd Najwyższy orzekł, że roszczenie rodziny pianisty W. Szpilmana będzie musiało być jeszcze raz ocenione. Sąd Najwyższy podkreślił też, że odpowiedzialności za postawienie zarzutu autorka nie może przerzucać na swoją bohaterkę. Wydawca i autor nie mogą chować się za prawem cytatu-mówi mec. Biernat.

Wyborcza

zobacz więcej

Sąd: proces ws. Słów o Szpilmanie w książce „Oskarżona Wiera Gran” wraca do sądu apelacyjnego

10 luty 2016

Proces cywilny wytoczony przez rodzinę Szpilmana wraca do Sądu Apelacyjnego. „SA musi przesłuchać taśmy, których pani Tuszyńska do sprawy nie dołączyła; brak tego uniemożliwił SN kontrolę wyroku SA”- powiedział mec. Maciej Lach

„Kapuściński non-fiction”: Domosławski ma przeprosić wdowę po reporterze. Listem.

27 maj 2015

Sąd Okręgowy wydał wyrok w procesie cywilnym, który wytoczyła wdowa po Kapuścińskim Domosławskiemu. Autor książki ma przeprosić Annę Kapuścińską w liście.

Wyborcza

zobacz więcej

Domosławski przegrał proces za „Kapuściński non-fiction”. Sąd: ma przeprosić wddowę po pisarzu.

27 maj 2015

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Domosławski ma przeprosić wdowę po Ryszardzie Kapuścińskim za swoją książkę o pisarzu. Sąd przychylił się również do żądania zakazu wznowienia publikacji.

Wiadomości gazeta

zobacz więcej

„Kapuściński non-fiction” bez jednego rozdziału. Domosławski ma przeprosić wdowę po reportażyście

27 maj 2015

Sąd nakazał przeprosić wdowę po pisarzu Ryszardzie Kapuścińskim i zakazał rozpowszechniania biografii, jeśli będzie zawierała rozdział „O miłości i innych demonach”- adwokat Dawid Biernat przyznaje, że jest to korzystny wyrok dla jego klientki.

Dziennik

zobacz więcej

Domosławski ma przeprosić wdowę po Ryszardzie Kapuścińskim: Biografia bez jednego rozdziału

27 maj 2015

Sąd orzekł, że pisarz ma przeprosić wdowę po Ryszardzie Kapuścińskim oraz zakazał publikacji książki z rozdziałem „O miłości i innych demonach”. Pełnomocnik Alicji Kapuścińskiej, mec. Dawid Biernat przyznaje, że jest to korzystny wyrok dla jego klientki.

Gazeta prawna

zobacz więcej

Znamy wyrok w sprawie biografii o Ryszardzie Kapuścińskim

27 maj 2015

Autor biografii pisarza ma przeprosić powódkę listownie. Książka może być publikowana, ale bez rozdziału „O miłości i innych demonach”. Jak mówi pełnomocnik Kapuścińskiej, mec. Dawid Biernat:” Co do zasady sąd podjął decyzję, że jedna z najbardziej drażliwej kwestii w tej książce, dotycząca sfery życia prywatnego, jest bezprawna i dlatego ten rozdział – jeśli ten wyrok się oczywiście utrzyma – w przyszłości powinien być usunięty.”

Polskie radio

zobacz więcej

Jak walczyć z nieprawdą w Internecie? Nie jesteś bezradny

30 grudzień 2015

Mecenas Dawid Biernat tłumaczy na czym polega przestępstwo podszywania się pod inną osobę oraz jakie kroki prawne należy podjąć w takiej sytuacji.

Polskie radio

zobacz więcej

Sąd: słowa Gran o Szpilmanie Tuszyńska miała prawo cytować

21 listopad 2014

Sąd Apelacyjny stwierdził wyższość swobody literackiej nad ochroną dobrego imienia zmarłego Władysława Szpilmana. Sąd Najwyższy w późniejszym etapie procesu nie zgodził się jednak z powyższym stanowiskiem.

100 tys. Za „Nocnik”? Dla Weroniki Rosati

20 luty 2014

W sprawie zapadł wyrok zakazujący publikacji książki z treścią naruszającą dobre imię Rosati. Ponadto Żuławski ma przeprosić za nadanie negatywnej bohaterce swojej książki cech pozwalających zidentyfikować Rosati.

Mecenas: Komu można policzyć kochanki

8 październik 2013

„Jeśli polityk oficjalnie deklaruje moralność, to my mamy prawo wiedzieć, czy pije, czy płaci alimenty, czy jest wiernym mężem.”- mówi w wywiadzie mec. Maciej Lach

Wyborcza

zobacz więcej

Sąd: pozew rodziny Szpilmana oddalony. Nie będzie przeprosin

30 wrzesień 2013

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że nie będzie przeprosin wobec bliskich pianisty Władysława Szpilmana. Według Sądu materiał  do książki był zebrany bardzo starannie.

Wiadomości Gazeta

zobacz więcej

Sąd: rodzina Szpilmana bez przeprosin za słowa Wiery Gran

30 wrzesień 2013

Agata Tuszyńska w biografii Wiery Gran zamieściła jej cytaty, dotyczące spekulacji, jakoby Władysław Szpilman był policjantem w getcie, w związku z czym zajmował się doprowadzaniem Żydów na Umschlagplatz, skąd Niemcy wywozili ich do obozu zagłady w Treblince. Według Sądu Okręgowego- miała prawo to zrobić.

Częściowa ugoda w procesie ws. Biografii Kapuścińskiego

27 wrzesień 2013

W sprawie, w której wdowa po Kapuścińskim reprezentowana jest przez mec. Biernata, została zawarta ugoda przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

Częściowa ugoda w procesie o książkę o Kapuścińskim

27 wrzesień 2013

Ugoda zawarta przed Sądem Okręgowym w Warszawie przewiduje, że wydawca biografii Ryszarda Kapuścińskiego przeprosi wdowę za zawarcie w książce nieprawdziwych informacji. „Cieszymy się, że niezależnie od zmian właścicielskich, spółka przyznała naruszenie dóbr osobistych naszej klientki” -mówi reprezentujący powódkę adwokat Dawid Biernat.

Jak Wyszkowski ma przeprosić Wałęsę

21 wrzesień 2012

Stacje telewizyjne nie muszą publikować wyroku Wałęsy, dlatego że sąd ani komornik nie zastąpią wolnej woli człowieka. „Jeżeli TVN nie ma możliwości i zwyczaju przerywania programu informacyjnego płatnym ogłoszeniem, to wyrok nie może tego zmienić i w tym zakresie jest niewykonalny”- mówi mec. Maciej Lach

Wywiad mec. Lacha z Agatą Młynarską

18 paźdzernik 2012

onaonaona.com

zobacz więcej

Okładka „Newsweeka”: czy Tomasz Lis narusza standardy i dobra osobiste

25 kwiecień 2012

Adwokat Maciej Lach komentuje kwestię naruszenia dóbr osobistych przez Tomasza Lisa, który na okładce tygodnika „Newsweek” opublikował zdjęcie Antoniego Macierewicza wystylizowanego na Osamę bin Ladena.

Pudelek.pl przegrał z Cezarym Pazurą

10 luty 2012

„Publiczny status osoby nie powoduje automatycznie, że jej życie prywatne staje się „życiem publicznym”- tak orzekł Sąd Najwyższy, w sporze pomiędzy Cezarym Pazurą, reprezentowanym przez mecenasa Macieja Lacha, a portalem plotkarskim pudelek.pl

Rodzina Szpilmana pozwała wydawnictwo i autorkę książki o Wierze Gran

9 luty 2011

Rodzina Władysława Szpilmana pozwała autorkę książki o Wierze Gran. Osądzeniu podlegać będą dwie wartości- dobre imię osoby zmarłej oraz granice swobody twórczości literackiej.

Polskie Radio

zobacz więcej

Książka agenta Tomka na celowniku

16 grudzień 2010

Sąd Okręgowy oddalił wniosek o zakaz rozpowszechniania książki-wywiadu z byłym agentem CBA Tomaszem Kaczmarkiem. Adwokat Maciej Lach złożył w imieniu swojej Mocodawczyni Weroniki M zażalenie na tę decyzję.

Polskie radio

zobacz więcej

Spór o Szpilmana i Wierę Gran

5 listopad 2010

Pozew w sprawie Szpilmana wpłynie po 10 stycznia- jak mówi mec. Dawid Biernat, pełnomocnik rodziny pianisty- „Naszym zdaniem doszło do naruszenia dóbr osobistych państwa Szpilmanów. W związku z tym został przygotowany pozew, który na początku stycznia ma wpłynąć do sądu.”.

Polskie Radio

zobacz więcej

Rosati vs. Żuławski procesu ciąg dalszy

01 październik 2010

Niezwykle popularny proces dotyczył Weroniki Rosati, która reprezentowana przez Mecenasa Macieja Lacha wystąpiła przeciwko Andrzejowi Żuławskiemu- autorowi książki „Nocnik”. Rozważenia wymagała kwestia, czy bohaterka powieści- Esterka, może być utożsamiana z osobą Weroniki Rosati.

Polskie Radio

zobacz więcej

Ruszył proces Rosati vs. Żuławski

28 wrzesień 2010

Adwokat Maciej Lach reprezentujący Weronikę Rosati w sporze przeciwko Andrzejowi Żuławskiemu dowiódł, iż znakomita większość faktów z życia fikcyjnej postaci- Esterki odnosi się do realnego życia jego klientki.

Polskie Radio

zobacz więcej

Sądy nie powinny rujnować przeprosinami

22 lipiec 2010

Sądy powinny przy wyrokowaniu brać pod uwagę możliwości finansowe pozwanego  przy ocenie kosztów przeprosin.

Sąd zakazał publikacji książki Andrzeja Żuławskiego

15 lipiec 2010

Sąd zakazał publikacji książki Andrzeja Żuławskiego pt. „Nocnik”. Jak wskazuje pełnomocnik powódki mec. Maciej Lach stało się to w ramach instytucji tzw. zabezpieczenia powództwa.

Gazeta Prawna

zobacz więcej

Spotkanie z prawnikiem. Mecenas Maciej Lach

01 maj 2010

Adwokat Maciej Lach wygłosił wykład pt. „Czy gwiazdy show biznesu mają prawo do prywatności?”. Było to seminarium z cyklu „Spotkania z prawnikami w Uczelni Heleny Chodkowskiej”.

Kalejdoskop studencki

zobacz więcej

Marczuk-Pazura wyjdzie na wolność jeśli wpłaci 600 tys. zł poręczenia

26 wrzesień 2009

Sąd wyznaczył poręczenie w wysokości 600 tys zł. Jeśli kwota zostanie wpłacona Weronika Marczuk- Pazura wyjdzie na wolność. Mec. Maciej Lach poinformował, że klientka zgadza się na publikację wizerunku i jej nazwiska, gdyż jest niewinna i zamierza tego dowieść.

Gazeta prawna

zobacz więcej

Zapłacą Dodzie za goliznę

25 marzec 2009

Przedstawianie golizny znanych postaci przestaje być bezkarne. „Superexpress” przegrał proces z Dodą. Zdaniem jej pełnomocnika mec. Lacha, piosenkarka miała już dość niewybrednej zabawy tabloidów jej kosztem.

Granice wolności słowa- czy gwiazdy show-bussinesu mają prawo do prywatności ? -relacja z seminarium

01 marzec 2009

Na Uniwersytecie Warszawskim poprowadzone zostało przez Mecenasa Macieja Lacha seminatium pt. „Granice wolności słowa- czy gwiazdy show businessu mają prawo do prywatności?”, w trakcie którego omówiona została problematyka ochrony dóbr osobistych. Swój komentarz wyglosiła także aktorka- Joanna Brodzik.

biuletyn informacyjny Obserwatorium wolności mediów w Polsce

zobacz więcej

Nie przeproszą Dody

24 marzec 2008

Sąd skierował sprawę Dody i raperów z Grupy Operacyjnej do mediacji, w sprawie o nazwanie piosenkarki blacharą. Według  mec. Biernata słowo to ma jednoznacznie negatywny wydźwięk- jako dowód przedstawił sędziemu opinię eksperta-językoznawcy.

Dorocie Rabczewskiej-Majdan nie udało się rozwieźć w blasku fleszy! Mąż się nie stawił

26 listopad - 2 grudzień 2007

Znana polska artystka- Dorota Rabczewska, była reprezentowana przez adwokata Macieja Lacha w głośnej sprawie rozwodowej, gdzie stanęła naprzeciw swojego byłego już męża- Radosława Majdana.

Twoje imperium

zobacz więcej

Doda kontra Grupa Operacyjna: będzie mediacja

20 marzec 2008

Sąd w Zielonej Górze skierował strony postępowania na mediację w sprawie naruszenia dóbr osobistych piosenkarki Doroty Rabczewskiej przez raperów z Grupy Operacyjnej. „Swoboda wypowiedzi artysty kończy się tam gdzie zaczynają się dobra osobiste innych. Artyści nie stoją ponad prawem- powiedział mec. Dawid Biernat

lista adwokatów z którą współpracowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka

2007-2008

Helsińska Fundacja Praw Człowieka pozostaje w stałej współpracy z Mecenasem Maciejem Lachem.

raport programy spraw precedensowych z działalności w latach 2007-2008

zobacz więcej

Sąd nad bulwarówką. Brodzik wygrała z „Faktem”

8 czerwiec 2006

W procesie przeciwko gazecie „Fakt” znaną aktorkę- Joannę Brodzik reprezentowali Mecenasi Maciej Lach i Juliusz Janas. Dziennik przegrał rozprawę i został zobowiązany przez Sąd do opublikowania przeprosin na pierwsze stronie, a także wpłacenia 35 tys. zł na rzecz organizacji charytatywnej.

Gazeta wyborcza

zobacz więcej

Spokojny sen Biesiady

4 kwiecień 204

Ogromnym zaskoczeniem dla strony przeciwnej było przekazanie przez Mecenasa Macieja Lacha dwóch kartonów dokumentów, potwierdzających prawidłowość prac Polskiego Związku Piłki Siatkowej w ostatnich latach, w procesie przeciwko Januszowi Biesiadzie.

Życie Warszawy

zobacz więcej

Biesiada do wyborów?

03 kwiecień 2004

Dokumenty dostarczone przez Mecenasa Macieja Lacha odwróciły bieg procesu przeciwko Januszowi Biesiadzie, strona przeciwka wniosła o zawieszenie postępowania, co pozwoliło Biesiadzie pełnić funkcję prezesa PZPS aż do następnych wyborów.

Gazeta Wyborcza

zobacz więcej

Umorzą Biesiadzie?

18 grudzień 2003

„Czytając akt oskarżenia przecierałem oczy ze zdumienia”- Mecenas Maciej Lach w ten sposób odniósł się do błędów, jakich dopuścił się prokurator w akcie oskarżenia przeciwko Januszowi Biesiadzie- prezesowi Polskiego Zwiążku Piłki Siatkowej.

Zwolnienie w atmosferze plotek

22 listopad 2001

Stacja telewizyjna Canal + została zobowiązana do przeproszenia dwóch byłych pracowników za naruszenie ich dobrego imienia podczas rozwiązywania z nimi stosunku pracy. Do pomyślnego rozstrzsygnięcia sprawy doprowadziło działanie Mecenasów Macieja Lacha i Juliusza Janasa, którzy w powyższym procesie reprezentowali poszkodowanych pracowników.

Rzeczpospolita

zobacz więcej

Zmiany konieczne, lecz skomplikowane

10 maj 2001

Prawo autorskie nieustannie ulega zmianom, z tego też względu adwokat Maciej Lach zainicjował seminatium dotyczące wspomnianej tematyki, zorganizowane w ramach cyklu wykładów wspierających środkowiska prawnicze w Polsce.

Rzeczpospolita

zobacz więcej